Od dziennikarstwa do piaru. Spotkanie z Bartoszem Lewickim
18 października 2018W ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w dniu 17 października 2018 r. o godz. 13:00 w Instytucie Dziennikarstwa i Informacji odbył się wykład Bartosza Lewickiego – eksperta w dziedzinie komunikacji, rzecznika prasowego firmy Eneris. W spotkaniu wzięli udział studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej.
Tematem prelekcji była wszechstronność i otwartość niezbędna w branży komunikacyjnej oraz wpływ rozwijających się technologii na komunikowanie masowe. O tym, jak ważne jest komunikowanie, nikogo nie trzeba było przekonywać. Prowadzący porównywał przekazywanie informacji do taśmy, gdzie każdy ma swój wkład, zarówno dziennikarz jak i odbiorca. Pokazywał zmiany w branży komunikacyjnej na przykładzie swojej własnej kariery zawodowej. Opowiadał, jak jego przygoda z dziennikarstwem rozpoczęła się w radiu. Najpierw w olsztyńskim radiu Kortowo, potem w rozgłośni harcerskiej, a następnie w radiu RMF. Wtedy też podjął decyzję czy zajmować się muzyką, czy newsami. To drugie wygrało, ponieważ – jego zdaniem – zdobywanie najświeższych informacji było ciekawsze, wymagało więcej zaangażowania, adrenaliny i dynamizmu. Zwrócił też uwagę studentów, jak ważna jest odpowiedzialność za słowa, weryfikacja źródeł, czy trafny przekaz.
Aby przybliżyć adeptom dziennikarstwa sposób pracy, ograniczenia czy udogodnienia, Bartosz Lewicki pokazywał, jakie technologie były dostępne dla dziennikarza w różnych okresach czasu, albo jakie ważne wydarzenia miały wtedy miejsce. Uświadamiał studentom, jak technika pomaga w codziennej pracy dziennikarza.
Kolejnym poruszonym aspektem było przekazywanie informacji w taki sposób, aby wyciągnąć z nich to, co najważniejsze dla danej społeczności. Dziennikarz podkreślił, że nawet największe międzynarodowe newsy muszą mieć odzwierciedlenie w społeczności lokalnej.
Wiele nowych doświadczeń Bartosz Lewicki zdobył również w telewizji. Najpierw w TVP, a następnie w TVN. Tam miał do czynienia między innymi ze storytellingiem, czy stand upami, w których mógł dodać coś od siebie – własny komentarz. Zaznaczył, jak ważne jest podtrzymywanie relacji z dziennikarzami z innych stacji, bo w wielu kwestiach może to pomóc w ułatwieniu codziennej pracy.
Po zakończeniu przygody z telewizją, Bartosz Lewicki zaczął pracować jako piarowiec. Dziennikarz opowiadał, jak zmieniała się rola i funkcjonowanie piaru. Podkreślił, jak ważna w tym zawodzie jest kreatywność, zaskakiwanie, szukanie innowacyjnych rozwiązań. Po raz kolejny zwrócił uwagę na postęp technologiczny, który ułatwia pracę i daje coraz to nowe możliwości. Prelegent dzielił się również swymi doświadczeniami w kierowaniu osobami z silną indywidualnością, o wyrobionych poglądach.
Następnie Bartosz Lewicki pokazał, jak postępująca technologia minimalizuje pracę piarowca, czyli powstawanie małych, dwuosobowych zespołów, niewielkich agencji piarowych. Dziennikarz mówił o tym, że social media są nowym, znaczącym kanałem komunikacyjnym dla firm. Podzielił się też doświadczeniami z pracy w firmie Eneris, której jest rzecznikiem prasowym. Eneris to polska firma o szerokim zasięgu, zajmująca się ochroną środowiska. Dziennikarz opowiedział o działalności firmy, przedstawił kilka plakatów czy proponowanych przez firmę rozwiązań, np. nakładki na pojemniki na śmieci dla osób z dysfunkcją wzroku, by nie widząc kolorów, mogły również segregować śmieci.
Na koniec wykładu gość jeszcze raz podkreślił, że osoba chcąca pracować w branży komunikacyjnej, musi być na bieżąco z nowymi technologiami, być odpowiedzialna, dbać o wizerunek firmy, w której pracuje, a przede wszystkim być otwarta i kreatywna.
Spotkanie z Bartoszem Lewickim było bardzo interesujące, ponieważ przedstawił on wiele ważnych aspektów związanych z komunikowaniem masowym, przydatnych zarówno w dziennikarstwie, jak i w piarze. Myślę, że gość Instytutu utwierdził wielu adeptów dziennikarstwa, że warto kształcić się nadal w tym zawodzie, a co najważniejsze próbować w nim swoich sił.
Karolina Malicka
fot. Zbigniew Brzeziński