KONFERENCJA – Polski system medialny w procesie zmian

Zapraszamy do udziału w kolejnej konferencji naukowej dotyczącej stanu polskiego systemu medialnego. Tym razem przedmiotem naukowej refleksji chcemy uczynić przeobrażenia zachodzące w polskim systemie medialnym, na które mają wpływ zarówno relacje pomiędzy mediami i państwem, jak i dynamiczny rozwój nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych. Zagadnienie to zamierzamy potraktować bardzo szeroko, licząc, że autorzy referatów podejmą m.in. następujące kwestie szczegółowe:

• jak pod wpływem nowych technologii zmienia się funkcjonowanie systemu medialnego?
  • jakie przeobrażenia zachodzą w poszczególnych sektorach medialnych, tj. prasie, radiu, telewizji?
  • jak zmienia się oferta medialna pod wpływem mediów społecznościowych?
  • czy media potrzebują pomocy państwa?
  • jak należy budować nowoczesną przestrzeń komunikacji i informacji?
  • jak chronić różnorodność mediów, niezależność dziennikarską, walczyć z cenzurą?
  • jak przeciwdziałać licencjonowaniu mediów, ograniczaniu dostępności do zawodu dziennikarza?
  • jak wspierać wydawców i nadawców w walce z „nieformalną wymianą treści” (piractwem), „pasożytnictwem materiałów prasowych”, tj. kopiowaniem materiałów prasowych online oraz wykorzystywaniem ich bez licencji i bez upoważnienia?

Mamy nadzieję, że dzięki szerokiemu spojrzeniu na przeobrażenia zachodzące w obrębie polskiego systemu medialnego stanie się on po raz kolejny ciekawym przedmiotem refleksji nie tylko dla medioznawców, ale też politologów, językoznawców, kulturoznawców, socjologów i innych przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych.

Jak zwykle zachęcamy do udziału w konferencji zarówno teoretyków, jak i praktyków mediów. Jednym z podstawowych celów konferencji będzie bowiem konfrontowane modeli teoretycznych z codzienną praktyką mediów. Szczególnie zależy nam na tym, aby w naszym przedsięwzięciu wzięli udział czynni zawodowo dziennikarze i redaktorzy, wydawcy, analitycy rynku oraz twórcy Internetu.

Wdzięczni będziemy za różnego rodzaju raporty, analizy i referaty przedstawiające wyniki badań własnych nad mediami.

Termin konferencji: 21 kwietnia 2020 r.

Miejsce konferencji:

Kampus Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, 25-406 Kielce, ul. Uniwersytecka 17, Budynek Wydziału Humanistycznego

Informacje organizacyjne i opłaty

Zainteresowanych udziałem w konferencji prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na formularzu elektronicznym  do dnia 29.03.2020 roku. Szczegółowy program konferencji zostanie przedstawiony w terminie do 10.04.2020 roku.

W ramach opłaty konferencyjnej, która wynosi 300 złotych (członkowie PTKS 270), organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne, poczęstunek podczas przerw kawowych, obiad i publikację artykułów, które otrzymają pozytywne recenzje w monografii pokonferencyjnej (Wydawnictwo UJK) .

Opłatę konferencyjną należy wnieść do dnia 06.04.2020 roku na konto:

Raiffeisen Bank Polska S.A. 48 1750 1110 0000 0000 2108 1237

Tytuł wpłaty: Imię i nazwisko oraz nazwa konferencji (Polski system medialny) lub numer subkonta (8)

Komitet naukowy

prof. dr hab. Janusz Adamowski UW