Elżbieta Kurkowska

Wykorzystaj swój potencjał

Poznanie siebie umożliwia wybór zawodu wykorzystującego tkwiący w nas potencjał – rozmowa z kierowniczką Akademickiego Biura Karier, panią mgr Elżbietą Kurkowską.

 

UWAGA UWAGA!!! Nie wiesz co chciałbyś robić w życiu i jakie są Twoje mocne strony? A jednocześnie jesteś studentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach? Jeżeli tak, to KONIECZNIE zapoznaj się z tym co ma Ci do powiedzenia Pani Magister Elżbieta Kurkowska kierownik Akademickiego Biura Karier. Jako studentka drugiego roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej gwarantuję Ci, że poniższy wywiad na długo pozostanie w Twojej głowie. I skłoni Cię do niejednej refleksji, które z pewnością pomogą Ci w dążeniu do swojej kariery. A jeśli nie to na sto procent zechcesz odwiedzić Akademickie Biuro Karier, które na pewno nie odprawi Cię z kwitkiem. Zapraszam więc do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym podczas Dni Jakości Kształcenia.

 

Magdalena Muszyńska: Dzień dobry, nazywam się Magdalena Muszyńska i jestem studentką drugiego Roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Bardzo mi miło, że zechciała Pani poświęcić mi kilka minut w celu udzielenia wywiadu dotyczącego funkcjonowania Akademickiego Biura Karier (ABK).

Magister Elżbieta Kurkowska: Dzień dobry, cieszę się, że możemy porozmawiać.

MM: W takim razie na początek proszę zdradzić co ma do zaoferowania studentom Akademickie Biuro Karier?

Magister Elżbieta Kurkowska – Działania Akademickiego Biura Karier dedykowane studentom Uniwersytetu obejmują formy wsparcia oraz aktywności przygotowujące młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Chcemy być pierwszym i najważniejszym dla naszych studentów źródłem wiedzy o rynku pracy. Kluczowe w naszej ofercie jest poradnictwo zawodowe, w ramach którego wspomagamy studentów w świadomym planowaniu swojego rozwoju. Ścieżka kariery nie powinna być bowiem kwestią przypadku, a efektywnym kształtowaniem życia zawodowego. Ponieważ kariera i rozwój zawodowy to pojęcia bardzo subiektywne i sprawiają, że różnie definiujemy sukces, do każdego studenta podchodzimy w sposób indywidualny, tworząc dla niego ofertę „szytą na miarę”. Pierwszym krokiem jest jednak zawsze przeprowadzany przez doradcę zawodowego bilans kompetencji,
czyli określenie mocnych stron, predyspozycji oraz zainteresowań zawodowych.
Taka diagnoza stanowi kluczowy element w kontekście całej kariery, bowiem tylko faktyczne umiejętności i predyspozycje mogą wskazywać właściwy kierunek rozwoju, i tylko w oparciu o nie można świadomie budować swoją ścieżkę kariery. Spotkanie z doradcą zawodowym to także rozmowa o słabych stronach. Uświadomienie sobie bowiem luk kompetencyjnych często bywa inspiracją do pracy nad sobą i staje się początkiem rozwoju osobistego.
W planowaniu kariery istotnym czynnikiem jest także poznanie rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Warto też znać trendy rekrutacyjne i metody poszukiwania pracy.
Dlatego w ofercie działań Biura znajdują się konsultacje z zakresu redagowania dokumentów aplikacyjnych, treningi symulowanych rozmów kwalifikacyjnych, szkolenia z metod poszukiwania pracy oraz warsztaty rozwoju kompetencji miękkich. Proponujemy też spotkania z praktykami zawodu, które stwarzają możliwość bezpośredniego kontaktu Student – Pracodawca i nawiązania nieformalnego dialogu, często będącego dla studentów źródłem inspiracji w planowaniu ścieżki zawodowej.

MM: Jak wobec tego ABK wpływa na przyszłe sukcesy zawodowe studentów?

Wszystkie nasze działania zorientowane są na wspomaganie studentów w efektywnym odnalezieniu się na rynku pracy. Zamiast sugerować się modą i radami otoczenia, proponujemy zbadanie predyspozycji i kompetencji zawodowych. Z doradcą,
w profesjonalnych warunkach, z wykorzystaniem testów dużo łatwiej dokonać trafnych wyborów, realnie wpływających na osiągnięcie sukcesu w przyszłej pracy. Jeśli właściwie rozpoznamy mocne strony, osobiste potrzeby i motywacje, określimy cele życiowe i zawodowe, ustalimy branżę, w której mamy największe możliwości osiągnięcia sukcesu oraz rozpiszemy plan i podejmiemy działania, to znalezienie satysfakcjonującej, umożliwiającej rozwój i spełnienie pracy, nie będzie sferą marzeń, a stanie się jedynie kwestią czasu. W staraniach o pierwszą pracę zapraszamy na trening symulowanej rozmowy rekrutacyjnej z rejestracją video. Podczas takiego spotkania studenci mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu udzielania efektownych odpowiedzi, dowiadują się jakie pytania może zadać rekruter, jakie jest ich „drugie dno”, co warto przedstawić, a które wątki lepiej omijać. Poznają też znaczenie pierwszego wrażenia oraz zasady autoprezentacji. Rejestracja rozmowy na video daje możliwość naocznego przekonania się o popełnianych błędach, by w przyszłości świadomie ich unikać. Studenci otrzymują obszerne informacje zwrotne, co umożliwia im lepszą prezentację podczas właściwego procesu rekrutacji i zwiększa szanse na otrzymanie pracy.

MM: Co w najbliższym czasie ABK ma do zaoferowania studentom?

Rok akademicki kończymy Targami Pracy. Obecna edycja jest już czwartą organizowaną w murach Uniwersytetu. Kierujemy je do wszystkich studentów, bowiem Targi to nie tylko możliwość znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia, stażu czy praktyki, ale również okazja do poznania trendów rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Posiadanie takich informacji przed rozpoczęciem życia zawodowego pozwala wykorzystać okres studiów na zdobycie umiejętności odpowiadających na realne potrzeby rynku. Wartością dodaną Targów jest zawsze strefa doradcza Akademickiego Biura Karier, w której można skorzystać z konsultacji w zakresie tworzenia dokumentów aplikacyjnych oraz wykonać testy zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Przed nami okres wakacji, to dobry czas, aby w spokoju i atmosferze relaksu pomyśleć o swojej przyszłości zawodowej. Zapraszam na spotkania z doradcami zawodowymi. Gwarantujemy poufność, rzeczową rozmowę, profesjonalną diagnozę i dużą dawkę optymizmu. A po wakacjach, w nowym roku nie zabraknie inspirujących spotkań z kobietami sukcesu w ramach cyklu „Kobieta Przedsiębiorcza” i „Szefowa własnego wizerunku”, kontaktów z pracodawcami i przedsiębiorcami podczas kolejnych edycji „Kawiarenek Biznesowych” i „Randek z Pracodawcą”, licznych szkoleń, warsztatów, spotkań z praktykami zawodu, Akademickich Targów Pracy, i oczywiście na bieżąco prowadzonych konsultacji doradczych oraz sesji coachingowych.

MM: I już tak na koniec proszę o złote rady dla maturzystów. Czym według Pani powinni kierować się absolwenci szkół średnich przy wyborze kierunku studiów?

Wybrany kierunek studiów zazwyczaj definiuje przyszły obszar zawodowy.
Dlatego rozpoczynając ostatni, przed wejściem na ścieżkę zawodową, etap edukacyjny,
warto zweryfikować, czy jest on spójny z posiadanymi zainteresowaniami, predyspozycjami i talentami. Nie każdy może wykonywać każdą pracę. Natomiast to co lubimy realizujemy najlepiej, z pasją. Poznanie siebie umożliwia wybór zawodu wykorzystującego tkwiący w nas potencjał. Praca w dziedzinie związanej z naturalnymi predyspozycjami i zainteresowaniami daje nie tylko stabilizację finansową, ale dostarcza satysfakcji i zapewnia poczucie spełnienia. Zawsze jest też łatwiejsza, przyjemniejsza i zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu. By nie okazało się, że zbyt późno odkrywamy, co chcemy w życiu robić, warto na etapie edukacji w szkole średniej, skorzystać z rozmowy i diagnozy prowadzonej przez doradców zawodowych.

Skip to content